Bannery TOP

Quarry Life Award 2018: Grupa Górażdże zaprasza do czwartej edycji konkursu promującego bioróżnorodność w kopalniach

Już po raz czwarty koncern HeidelbergCement organizuje w 26 krajach na całym świecie konkurs Quarry Life Award – naukowo-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych.

W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, która po raz kolejny zaprasza wszystkich zainteresowanych do odkrywania zasobów przyrodniczych swoich kopalń, umożliwiając im tym samym udział w przedsięwzięciu, które w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.

Do udziału w konkursie można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Nowością aktualnej edycji jest to, że zgodnie z regulaminem zgłoszenia będą przyjmowane do dwóch grup tematycznych: projektów badawczych oraz projektów społecznościowych.

QLA – poznaj zasady
Aby wziąć udział w konkursie, uczniowie, studenci naukowcy, organizacje pozarządowe i społeczności lokalne mogą zgłaszać swoje propozycje projektów w jednej z sześciu kategorii. W ramach grupy tematycznej „projekty badawcze” (skierowanej do środowisk akademickich, naukowców i studentów oraz specjalistów i organizacji pozarządowych) wyszczególniono następujące kategorie tematyczne:
„Zarządzanie bioróżnorodnością”
„Badania nad gatunkami i siedliskami”
oraz “Ponad granicami kopalń”.

Natomiast w ramach projektów społecznościowych (skierowanych do wszystkich zainteresowanych, a zatem: osób prywatnych, studentów, uczniów, organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych) można zgłaszać propozycje w takich kategoriach, jak :
 „Bioróżnorodność i edukacja”,
 „Powiązanie kopalni z lokalną społecznością”
 oraz „Projekty szkolne”.


W pierwszym etapie – w terminie do 20 listopada 2017 roku – organizatorzy przyjmują zgłoszenia, nadsyłane indywidualnie lub zespołowo. Kandydaci wybierają kopalnię i poprzez portal www.quarrylifeaward.com zgłaszają propozycję projektu, który chcą realizować. Spośród nadesłanych zgłoszeń – w terminie do 1 grudnia br. – jury krajowe wybierze sześć projektów, które w następnym etapie -  od stycznia do września 2018 r.-  będą realizowane w kopalniach.

QLA w Polsce
W Polsce organizatorem konkursu jest należąca do koncernu HeidelbergCement Grupa Górażdże. Do uczestnictwa w przedsięwzięciu zostały wybrane cztery kopalnie: dwie kopalnie wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże”, a także dwie kopalnie kruszyw: KSM „Wójcice” (woj. opolskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie), które brały udział w przedsięwzięciu również podczas poprzednich edycji. Szczegółowe opisy kopalń, występujących tam gatunków flory i fauny dostępne są na portalu www.quarrylifeaward.pl
Na portalu można też znaleźć raporty finałowe z projektów realizowanych w poprzednich edycjach konkursu. Przed złożeniem propozycji projektu organizatorzy zachęcają wszystkich zainteresowanych do odwiedzania kopalń uczestniczących w tegorocznej edycji. Wizyty należy uzgadniać wcześniej z kierownikiem kopalni lub koordynatorem konkursu.  

Dlaczego warto?
Do udziału w poprzedniej edycji – Quarry Life Award 2016 – na całym świecie zgłoszono ponad 390 projektów. Przesyłając swoją propozycję, uczestnicy otrzymują niepowtarzalną szansę przeprowadzenia badań na terenach o wysokiej wartości przyrodniczej, które zwykle pozostają niedostępne dla osób postronnych. Dzięki udziałowi w konkursie, przyrodnicy mogą także wykorzystać swoją wiedzę w praktyce oraz nabyć wiele nowych umiejętności, które przydadzą się im w przyszłej karierze zawodowej. Ponadto na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody - na szczeblu krajowym ich pula wynosi 15 000 euro. Jury wyłoni cztery najlepsze projekty – po dwa z grupy projektów badawczych oraz grupy projektów społecznościowych, których autorzy  otrzymają nagrody w wysokości 5 000 i 2 500 euro. Jednocześnie wszystkie projekty będą indywidualnie oceniane przez międzynarodowe jury i powalczą o nagrody w konkursie międzynarodowym. Najlepsze projekty z każdej z sześciu kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro. Natomiast projekt uznany przez jury międzynarodowe za najlepszy w czwartej edycji otrzyma 30 000 euro! Zakończenie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się pod koniec 2018 roku. 

Zachęcając wszystkich zainteresowanych do udziału w konkursie, organizatorzy przypominają, że 2. edycja Quarry Life Award zakończyła się niebywałym sukcesem polskiego zespołu. Na szczeblu międzynarodowym w 2014 roku główną nagrodę (30 000 euro) zdobyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, nagrodzone za projekt ochrony płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”.

Więcej informacji o nagrodach i konkursie znajduje się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.com, poprzez którą należy również nadsyłać zgłoszenia.


Grupa Górażdże jest jednym z liderów na polskim rynku cementu i należy do czołówki największych w kraju producentów betonu towarowego i kruszyw. Górażdże prowadzą działalność w trzech liniach biznesowych: Górażdże Cement, Górażdże Beton, Górażdże Kruszywa. Właścicielem Grupy Górażdże jest międzynarodowy koncern HeidelbergCement, lider światowego rynku kruszyw i jeden z największych na świecie producentów cementu oraz innych materiałów budowlanych. Spółki Grupy zatrudniają obecnie ok. 1200 pracowników.

Kontakt:
Małgorzata Dąbrowska – Koordynator projektu z ramienia Grupy Górażdże
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 77 777 81 06

Zapisz

Zapisz

Zapisz